Dudy znów grają

wpis w: Sieć | 0

Dudy to instrument o historii sięgającej starożytności – mówił w Rozmowach Elki Michał Umławski z fundacji Dudziarz.eu. Fundacja kultywuje tradycje ludowej muzyki wielkopolskiej, opartej właśnie o dudy i skrzypce podwiązane. Jedną z jej najnowszych inicjatyw są zajęcia dla dzieci w szkołach i przedszkolach.

ichał Umławski, prezes fundacji Dudziarz.eu do Radia Elka przyszedł wraz z Adamem Robińskim, członkiem Dziecięco-Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej w Lesznie. Panowie na początek dali próbkę swoich umiejętności, wykonując jeden z wielkopolskich utworów ludowych. -Fundacja otacza swoją opieką młodych pasjonatów folkloru, zarówno w Lesznie, jak i w Krobi oraz w Rawiczu – mówił pan Michał.

Dzięki temu wciąż kultywowana jest znajomość gry na dudach. Jak podkreśla Umławski, jes to jeden z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych instrumentów w Europie. -Swoje korzenie wywodzi z Indii, skąd podczas Wędrówki Ludów dotarł do Europy – opowiada. Najpopularniejsze są dudy szkockie, czasem mylnie nazywane kobżą. Jednak w Polsce występuje także aż osiem rodzajów tego instrumentu, z czego sześć w Wielkopolsce. -Największy i najbardziej reprezetacyjny jest kozioł z okolic Zbąszynia – mówi Umławski – rzeczywiście wykonuje się go ze skóry zwierzęcia, dokładniej rocznego koźlęcia o nieskazitelniej sierści.

Fundacja Dudziarz.eu prowadzi też zajęcia w leszczyńskich przedszkolach i szkołach, zapoznając dzieci z dziedzictwem kulturowym regionu. Więcej informacji na tem jej działalności można znaleźć na stronie www.dudziarz.eu.

Źródło: http://elka.pl/content/view/77606/150/